Filetové háčkovanie je technika, pri ktorej vytvárame sieť zo štvorčekov a tie vypĺňame príslušným vzorom. Vzor vzniká v priebehu jedného pracovného kroku. Systém práce spočíva v tom, že striedame prázdne štvorčeky s plnými. Prázdny štvorček sa obvykle skladá z jedného dlhého stĺpika a dvoch retiazkových očiek, plný štvorček tvoria väčšinou tri dlhé stĺpiky. Ak vás zaujalo filetové háčkovanie, prečítajte si, ako sa to robí.
Filetové háčkovanie – postup
Filetové háčkovanie je napodobnením filetového vyšívania, ale výšivkovú sieťku nahrádza štvorčeková sieť – prázdne štvorčeky sú z dvoch retiazkových očiek a jedného dlhého stĺpika, plné štvorčeky sú tri dlhé stĺpiky.
V zásade musí byť filetové háčkovanie pevné, čiže očká stĺpikov a retiazky nesmú mať dlhé slučky. priadza, z ktorej háčkujeme filetovou technikou by mala byť hladká, z viskózy alebo bavlnená. Finálny výrobok tak pôsobí veľmi dobre a lepšie drží tvar.
Pri filetovom háčkovaní pracujeme podľa schémy vyznačenej na štvorčekovom papieri. Jedno prázdne políčko tu zodpovedá jednému prázdnemu štvorčeku (1 dlhý stĺpik a 2 retiazkové očká), plné alebo vyčiarkané políčko znázorňuje plný štvorček (3 dlhé stĺpiky). V predlohách vzorov sú políčka 10 x 10 štvorčekov vyznačené hrubšou čiarou.
TIP: Veľkou výhodou filetového háčkovania je, že si môžete tvoriť vlastné návrhy na háčkovanie prenesené na štvorčekový papier. Prípadne sa dá na filetové háčkovanie použiť aj predloha na vyšívanie.
Ako vyrátame retiazkový začiatok pri filetovom háčkovaní
V každej schéme na filetové háčkovanie býva počet začiatočných retiazkových očiek uvedený. Ak by ste radi vzor pozmenili, počet začiatočných retiazkových očiek si vypočítate takto: na jeden štvorček predlohy rátame 3 RO plus 1 RO na okrajový stĺpik, k tomu 3 RO ako náhradu za prvý stĺpik v prvom rade.
Ak sa predloha začína plným štvorčekom, urobíme navyše 2 RO. Prvý stĺpik uháčkujeme do piateho RO od háčika.
Ak sa predloha začína prázdnym štvorčekom, urobíme navyše ešte 2 RO. Prvý stĺpik uháčkujeme do deviateho RO od háčika.
Filetové háčkovanie v riadkoch
Keď háčkujeme v riadkoch, musíme prácu na konci každého radu obrátiť, preto sa háčkované očká ukazujú raz z lícovej a raz z rubovej strany.
Na začiatku každého radu treba výšku prvého stĺpika nahradiť potrebným počtom retiazkových očiek. V zásade platí toto pravidlo:
1 polodlhý stĺpik = 2 RO
1 dlhý stĺpik = 3 RO
1 dvojitý stĺpik = 4 RO
1 trojitý stĺpik = 5 RO
Odchýlky od tejto normy sa uvádzajú v popisoch práce alebo sú vyznačené v schémach na háčkovanie.
Ako pridávať štvorčeky pri filetovom háčkovaní
Pri filetovom háčkovaní sa môžete stretnúť so schémou na háčkovanie, ktorá má nerovné okraje, je zakončená oblúčikmi alebo zúbkami. Vtedy je potrebné prázdne alebo plné štvorčeky pridávať či uberať.
Použité skratky:
RO – retizakové očko
DS – dlhý stĺpik
Pridávanie jedného prázdneho štvorčeka na začiatku radu: uháčkujeme 7 RO, prácu obrátime, 1 DS vpichneme do stĺpika z predošlého radu.
Pridávanie jedného prázdneho štvorčeka na konci radu: 1 DS vpichneme do posledného očka z predošlého radu, uháčkujeme 2 RO, do rovnakého miesta vpichneme 1 trikrát nahodený stĺpik.
Pridávanie niekoľkých prázdnych štvorčekov na začiatku radu: na jeden stredový štvorček uháčkujeme 3 RO a na jeden krajný štvorček uháčkujeme 7 RO. 1 DS vpichneme do ôsmeho RO od háčika, uháčkujeme 2 RO, 2 očká preskočíme, 1 DS vpichneme do stĺpika z predošlého radu.
Pridávanie niekoľkých prázdnych štvorčekov na konci radu: uháčkujeme 1 DS, 2 RO, 1 trikrát nahodený stĺpik vpichneme do rovnakého miesta. Pre každý ďalší štvorček uháčkujeme 2 RO a 1 trikrát nahodený stĺpik uháčkujeme v poslednom článku predošlého trikrát nahodeného stĺpika.
Ako pridávať jeden plný štvorček na začiatku radu: uháčkujeme 5 RO. 1 DS vpichneme do štvrtého RO od háčika, 1 DS uháčkujeme do nasledujúceho RO, 1 DS uháčkujeme do nasledujúceho stĺpika z predošlého radu.
Ako pridávať jeden plný štvorček na konci radu: 1 DS vpichneme do stĺpika z predošlého radu, 1 dvakrát nahodený stĺpik uháčkujeme do toho istého miesta, 2 dvakrát nahodené stĺpiky uháčkujeme do dolného článku predošlého dvakrát nahodeného stĺpika.
Ako pridávať niekoľko plných štvorčekov na začiatku radu: pre jeden stredný štvorček uháčkujeme 3 RO a na krajný štvorček uháčkujeme 5 RO, 1 DS vpichneme do štvrtého retiazkového očka od háčiku, ďalej vždy vpichujeme do nasledujúcich RO, 1 DS vpichneme do posledného stĺpika z predošlého radu.
Ako pridávať niekoľko plných štvorčekov na konci radu: 1 DS uháčkujeme do posledného stĺpiku z predošlého radu, 1 dvakrát nahodený stĺpik uháčkujeme do rovnakého miesta. Príslušný počet dvakrát nahodených stĺpikov háčkujeme vždy do dolného článku predošlého dvakrát nahodeného stĺpiku. Na každý nový štvorček potrebujeme 3 dvakrát nahodené stĺpiky.
Ako uberať štvorčeky pri filetovom háčkovaní
Ako uberať jeden prázdny štvorček na začiatku radu: pomocou pevných očiek sa dostaneme k nasledujúcemu stĺpiku, uháčkujeme 5 RO. 1 DS uháčkujeme do nasledujúceho stĺpika z predošlého radu.
Ako uberať jeden prázdny štvorček na konci radu: posledný štvorček z predošlého radu necháme neuháčkovaný. Aby sme sa vyhli pevným očkám na začiatku radu, posledný rad dokončíme takto: 1 DS uháčkujeme nedokončený, t. z. že na háčiku nám zostanú dve slučky, uháčkujeme 1 trikrát nahodený stĺpik a háčkujeme ho tak, aby na háčiku zostali tri slučky, ktoré zháčujeme dokopy.
Ako uberať viac prázdnych štvorčekov na začiatku radu: pomocou pevných očiek prejdeme až k danému stĺpiku, uháčkujeme 5 RO, 1 DS uháčkujeme do nasledujúceho stĺpika z predošlého radu.
Ako uberať viac prázdnych štvorčekov na konci radu: daný počet štvorčekov z predošlého radu necháme neuháčkovaný. Aby sme sa vyhli pevným očkám na začiatku radu, dokončíme nasledujúci rad takto: 1 DS uháčkujeme nedokončený, t. z. na háčiku nám zostanú dve slučky. Pre každý stredový štvorček trikrát nahodíme, vpichneme do stĺpika z predošlého radu, priadzu nahodíme a pretiahneme dvomi slučkami. Pre krajný štvorček trikrát nahodíme, vpichneme a priadzu nahodíme, všetky slučky na háčiku pretiahneme po dvoch, posledné tri slučky zháčkujeme naraz.
Ako uberať jeden plný štvorček na začiatku radu: pomocou pevných očiek sa presunieme až k štvrtému poslednému stĺpiku u predošlého radu. Uháčkujeme 3 RO a 1 DS nového radu.
Ako uberať jeden plný štvorček na konci radu: posledný stĺpik v rade necháme neuháčkovaný. Aby sme sa vyhli pevným očkám na začiatku radu postupujeme takto: 4 DS uháčkujeme vždy iba do polovice, t. z. že na háčiku nám zostane päť slučiek. Tieto slučky preťahujeme po dvoch. Tri posledné slučky pretiahneme naraz. Nasledujúci rad začíname 3 RO ako náhradu za DS.
Ako uberať viac plných štvorčekov na začiatku radu: pomocou pevných očiek prejdeme až k danému štvorčeku, uháčkujeme 3 RO ako náhradu 1 DS nového radu.
Ako uberať viac plných štvorčekov na konci radu: daný počet štvorčekov predošlého radu necháme neuháčkovaný. Aby sme sa vyhli pevným očkám na začiatku radu, ukončíme posledný rad takto: od východzieho bodu pre nový rad uháčkujeme všetky nasledujúce stĺpiky ako nedokončené. Na háčiku nám tak zostane jedna slučka od každého stĺpika. Slučky preťahujeme po dvoch. Posledné tri slučky pretiahneme naraz. Nasledujúci rad začíname 3 RO ako náhradu za 1 DS.
Moc zdravím,
zasílám veliký dík za poučné a krásné zpracování návodu na filetové háčkování.Velice přehledné.Ráda bych si uložila,ale to asi není možné.
S pozdravem a přáním všeho dobrého
Věra.
Dobrý deň.
Ďakujem za pochvalu. Skúšala som to a ukladať ide bez problémov. Skontrolujte si nastavenie v PC. Prípadne si môžete článok vytlačiť.
Prajem veľa zdaru pri tvorení.
Děkuji za skvělý popis jak na filetové háčkování, je to napsáno a nakresleno tak skvěle, že jsem opravdu pochopila hned. Nejlepší opravdu děkuji moc. Petra
Rado sa stalo :-)
Dobrý deň. Sú tu krásne predlohy, ta kométa je úžasná. Robila som ju ale vyšla mi veľmi veľká. Aký má byť finálny rozmer? A viem si to aj nejak upraviť, aby konečný výsledok bol menšieho rozmeru?
Ďakujem
Dobrý deň.
Pri filetovom háčkovaní môžete použiť tenšiu priadzu a menší háčik, inak sa vzor zmenšiť nedá. Možno môžete skúsiť robiť menšie okienka napr. z 1 DS, 1 RO, 1 DS, ale potom to zmení aj tvar nie len veľkosť, takže neodporúčam.