Nielen Slovensko trápi nedostatok rúšok, ktoré sa odporúčajú nosiť ako ochrana pred novým koronavírusom (Covid-19). Ich výrobu zobralo množstvo ľudí do svojich rúk. Ak nemáte inú možnosť, ako si zadovážiť ochranné rúško, môžete si ho veľmi jednoducho uháčkovať. Návod, ako vyrobiť rúško nájdete v tomto článku.
Ako vyrobiť ochranné rúško
Rúško háčkujete z bavlnenej priadze, ktorá znesie pranie pri vysokých teplotách. Háčik prispôsobte hrúbke priadze a háčkujte pevnejšie. Pre lepšiu ochranu odporúčam urobiť rúško dvojvrstvové s otvorom naboku, aby sa doň dal vsunúť napríklad papierový obrúsok alebo ešte lepšie vystrihnutý kus z vrecka do vysávača ako provizórny filter. No i v jednej vrstve, pod ktorú si vložíte papierový obrúsok, je lepšie ako nič.
Ako vyrobiť ochranné rúško – postup na háčkovanie
Na háčkovanie som použila hrubšiu bavlnenú priadzu a háčik číslo 2,75 mm.
Háčkovať začíname 37 retiazkovými očkami + 1 retiazkové očko (RO) na otočenie.
1.riadok: Do druhého očka od háčika uháčkujeme 1 krátky stĺpik. Pokračujeme v háčkovaní takto: po jednom krátkom stĺpiku do nasledujúcich 5 očiek, ďalej 3 polodlhé stĺpiky (PDS), 19 dlhých stĺpikov (DS), 3 polodlhé stĺpiky, 6 krátkych stĺpikov (KS).
2. – 10. riadok: 1 RO, 6 KS, 3 PDS, 19 DS, 3 PDS, 6 KS.
11. riadok: V tomto riadku v k deviatemu dlhému stĺpiku pridáme do rovnakého očka ešte dva dlhé stĺpiky, celkom teda bude mať 21 dlhých stĺpikov, teda: 1 RO, 6 KS, 3 PDS, 8 DS, 3 DS do jedného očka, 8 DS, 3 PDS, 6 KS.
12. – 13. riadok: 1 RO, 6 KS, 3 PDS, 21 DS, 3 PDS, 6 KS. Ukončíme.
Takto uháčkujeme ešte jeden kus, aby sme ich mohli zháčkovať alebo zošiť (podľa toho, čo preferujete), a tak sa vytvorí kapsa na vloženie papierovej servítky pre vytvorenie ešte lepšej bariéry.
TIP: Ak sa vám nechce háčkovať dve časti rúška, uháčkuje jednu časť a na jej vnútornú stranu prišite kúsok bavlnenej látky, ktorú si vystrihnite v tvare rúška, ale po stranách o niečo kratšiu. Prišite ju iba v hornej a dolnej časti rúška, boky nechajte voľné, aby ste mali možnosť pod obe vrstvy vložiť servítku alebo akýkoľvek dodatočný filter.
TIP: Veľkosť rúška si môžete prispôsobiť zvýšením počtu retiazkových očiek v začiatku háčkovania a pridaním riadkov.
Obe časti k sebe zháčkujeme krátkymi stĺpikmi. Na jedenej bočnej strane necháme otvor, ktorého strany obháčkujeme krátkymi stĺpikmi (nie je nutné, ale vyzerá to lepšie).
Ak chcete rúško urobiť ešte dokonalejším, v rámci možností háčkovanej verzie samozrejme, v hornej časti rúška, ktorá patrí k nosu, vsuňte medzi dve časti pliešok, ktorý nájdete v zakladači na spisy. (Ak nemáte zakladač, a teda ani taký pliešok, ako alternatívu môžete použiť hliníkové viečko z jogurtu alebo smotany. Viečko dobre umyte a poskladajte tak, aby sa vytvoril pásik cca 0,5 cm, ktorý vsuniete do rúška. Po nasadení rúška pliešok stlačením prispôsobte veľkosti vášho nosa tak, aby rúško čo najlepšie priliehalo. Pred praním nezabudnite pliešok vybrať!
Pre dokončenie rúška uháčkujeme pútka z retiazkových očiek, ktoré slúžia na upevnenie rúška za uši. Počet retiazkových očiek prispôsobte veľkosti, ktorú potrebujete. Pútka za uši môžete urobiť aj z krajčírskej gumy, ktorú na rúško prišijete. Ja som na rúško pútka háčkovala. Stačilo mi 37 retiazkových očiek.
TIP: Miesto servítky do vnútra rúška vložte vystrihnutý kus z látkového vrecka do vysávača. Tie totiž bývajú viacvrstvové s hustým tkaním, čo výborne filtruje vzduch. Vrecko do vysávača je schopné zadržať 80 % častíc o veľkosti vírusu (0,02 mikrónu) Niektoré majú aj antibakteriálnu úpravu a odolnosť proti vlhkosti.
To je geniálne, že sa tam dá dovnútra niečo vkladať :) Super alternatíva pre tých čo nevedia šiť. Ďakujem
neskutočné mňa by to nenapadlo – a to háčkujem O:)
veľmi sa mi to páči. Ďakujem za nápad.