Určite ste aj vy narazili na písané návody na háčkovanie, s ktorými si neviete dať rady. Prečítajte si, ak čítať návody na háčkovanie. V článku nájdete aj zoznam najpoužívanejších anglických skratiek uvádzaných v návodoch na háčkovanie.
Ako čítať návody na háčkovanie
Návody na háčkovanie majú dva hlavné typy: písaný návod na háčkovanie, v ktorom sú riadky alebo kruhové rady potrebné na dokončenie projektu, opísané slovne; a schémy alebo grafické predlohy, ktoré musí čitateľ pri háčkovaní sledovať. Niektoré vzory poskytnú obe tieto možnosti, ale posledné roky sa schémy na háčkovanie stali bežnejšími, nakoľko sú ľahšie čitateľné a menej otvorené na nesprávnu interpretáciu, pretože väčšina ľudí je schopná viac porozumieť skratkám a terminológii pri pohľade na symboly.
Čítanie písaných postupov na háčkovanie
Pre úsporu priestoru, mali písané vzory na háčkovanie štandardizovanú terminológiu a znaky, ako sú napríklad zátvorky a hviezdičky.
[ ] Hranaté zátvorky sa používajú, keď je potrebné opakovať inštrukciu alebo v prípade, kde viac ako jeden steh musí byť uháčkovaný na rovnakom stehu alebo mieste.
* * Hviezdičky sa niekedy používajú namiesto, alebo môžu byť napísané v spojení s hranatými zátvorkami. Najbežnejšie miesto v návode na háčkovanie, kde nájdete hviezdičky je v príkaze opakujte od * (rep. from *), čo znamená, že prvú hviezdičku nájdete na začiatku vzoru, ktorý treba opakovať a druhú hviezdičku na konci vzoru, ktorý treba opakovať. Niekedy sa pre označenie konca opakovania používajú dve hviezdičky veľa seba opakujte od* až do ** (rep. form* until **). Uistite sa, že vzor opakujete zo správneho miesta. Vždy vyhľadajte prvú hviezdičku pred pokynmi.
() Kruhové zátvorky sa používajú na poskytnutie dodatočných písomných pokynov, ako napríklad počet stĺpikov. Okrúhle zátvorky sa tiež bežne používajú pre označenie počtu stĺpikov na konci radu alebo okruhu. Vo vzoroch to veľmi vítam, pretože tak si viem odkontrolovať, či postupujem správne.
Veľké písmená sa v návodoch na háčkovanie často používajú namiesto názvu farby, aby sa ušetril priestor, alebo aby sa zabránilo zmätku v prípade, že ste sa rozhodli urobiť projekt v alternatívnej farbe. Farby môžu byť uvedené v abecednom poradí: A B C, alebo môžu označovať začiatočné písmeno slova, napríklad C pre contrast (kontrast) alebo MS pre main shade (hlavný odtieň), napríklad: písmeno použité na popis priadze by malo byť uvedené vedľa názvu priadze v zoznam použitých materiálov na začiatku vzoru.
Príklad:
20 × 1¾oz (50 g) Mohair priadza odtieň 328 Ružová (MS)
3 × 1¾oz (50 g) Mohér priadze 301 Modrá (C)
Toto môže byť tiež napísané ako:
20 × 1¾oz (50 g) Mohér priadza 328 ružová (A)
3 × 1¾oz (50 g) Mohér priadze 301 Modrá (B)
Skratky
Písomné vzory na háčkovanie obsahujú veľa skratiek. Tieto sa môžu líšiť v závislosti od toho, či sledujete americký alebo britský vzor. Môžete sa stretnúť s úplne novými skratkami, ktoré sú typické pre tohto ktorého tvorcu vzoru, takže pred začatím háčkovania si vždy skontrolujte skratky, aby ste sa uistili, že ste pochopili inštrukcie.
Najčastejšie skratky v anglických návodoch na háčkovanie:
alt. alternate – striedať (zmeniť)
approx. approximately – približne
beg. beginning – začiatok
bet. between – medzi
ch sp. chain space – priestor očka
ch(s). chain(s) – očko
CL. cluster – zhluk (súbor napr. viacerých dlhých stĺpikov)
cont. continue – pokračovať
dc. double crochet – dlhý stĺpik
dec. decrease – ubrať
foll(s). following – nasledovať
gr. group – skupina
hdc. half double crochet – polodlhý stĺpik
inc. increase – pridať
nxt. next – ďalší
rem. remaining – zostávajúce
rep. repeat – opakovať
rnd. round – kruhový rad
rs. right side – lícová strana
s. slip – pretiahnuť
sc. single crochet – retiazkové očko
ss. slip stitch – pevné očko
st(s). stitch(es) – steh
stch. starting chain – začiatočné očko
tch. turning chain – očko na otočenie (väčšinou znamená okrajové očko na začiatku radu)
tog. together – spolu (zháčkovať)
tr. treble or triple crochet – dvakrát nahodený dlhý stĺpik
yo. yarn over – nahodiť priadzu
ws. wrong side – rubová strana